ربات های نمایشگاه CES 2021 ؛ Bot Handy و JetBot و Roborock S7 و موارد دیگر + ام پی کامپیوتر


CES 2021 سرانجام به ‌اتمام رسید. نمایشگاه امسال به ‌دلیل دنیاگیری ویروس کرونا تماما آنلاین بود و همین موضوع باعث شدCES 2021 اندکی کم‌فروغ‌تر از CES-های پیشین باشد؛ بااین‌حال شرکت‌های مختلف حوزه‌ی فناوری تلاش کردند از فرصتی که CES در اختیارشان قرار می‌دهد برای رونمایی از دستاوردهای خود استفاده کنند.

براساس گزارش سی‌نت، در CES محصولات متنوعی به ‌نمایش گذاشته می‌شوند و در بین آن‌ها شاهد تعدادی ربات هستیم.CES 2021 میزبان ربات‌های متنوعی بود؛ از ربات‌های کوچک دوست‌داشتنی گرفته تا ربات‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند و کارهای بیشتری انجام می‌دهند.

درادامه نگاهی به ربات‌هایی می‌اندازیم که طی برگزاری نمایشگاه CES 2021 به‌نمایش درآمدند. این ربات‌ها موارد مختلفی نظیر موفلین (Moflin) و بات هندی (Bot Handy) و جت بات (Jetbot) را شامل می‌شوند. 

LG Cloi UV-C

ربات ال جی LG Cloi UV-C در داخل اتاق

ال جی رباتی طراحی کرده است که همچون فیلم‌های تخیلی دهه‌ی ۸۰ میلادی، روی سالن‌های تاریک نظارت می‌کند؛ البته ربات موردبحث ال جی این کار را برای ازبین‌بردن جِرم‌ها انجام می‌دهد. ربات LG CLOi UV-C از چراغ فرابنفش (UV) بهره می‌گیرد تا عوامل بیماری‌زا را پاک کند. ربات‌های سری CLOi ال جی به محیط‌هایی می‌روند که ممکن است افراد زیادی در آنجا وسایل مختلف را لمس کنند و سپس متکی‌به نور فرابنفش می‌شوند.

ربات سامسونگ Bot Handy در آشپزخانه

سامسونگ در نمایشگاه CES 2021 سه ربات جدید به‌نمایش گذاشت که هر یک از آن‌ها برخی قابلیت‌های منحصربه‌فرد دارند و در تلاش هستند زندگی در خانه را برای شما آسان‌تر کنند. ربات Bot Handy سامسونگ مجهز به بازویی رباتیک و چند دوربین است و به‌لطف فناوری هوش مصنوعی می‌تواند اشیاء مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد. رئیس بخش تحقیقات در شرکت سامسونگ می‌گوید ربات Bot Handy به شما در آشپزخانه و اتاق نشیمن و جاهای دیگر خانه کمک می‌کند. Bot Handy رباتی بلند و باریک است، روی بازو‌اش سه لولا دارد، می‌تواند اشیاء را بردارد و با اتکا بر پایه‌ای غلتک‌مانند به‌حرکت درمی‌آید.

دومین رباتی که سامسونگ به‌نمایش گذاشت، نسخه‌ی به‌روزشده‌ی  Bot Care بود که نخستین بار در سال ۲۰۱۹ آن را دیدیم. سامسونگ از Bot Care به‌عنوان همراه و دستیاری رباتیک یاد می‌کند و می‌گوید این ربات در نقش دستیار شخصی برای شما ظاهر می‌شود. 

جاروبرقی رباتیک JetBot 90 AI+ سامسونگ در کنار کمد

سومین ربات سامسونگ، +JetBot 90 AI است که در دسته‌ی جاروبرقی‌های رباتیک جای می‌گیرد و از حسگر سه‌بعدی به‌همراه اسکنر لایدار استفاده می‌کند. سامسونگ می‌گوید جاروبرقی رباتیک موردبحث بر هوش مصنوعی اتکا می‌کند تا توانایی تشخیص اشیاء‌ شکننده نظیر گلدان را داشته باشد و از آن‌ها فاصله بگیرد.

ITRI Dual Arm Robot System

ربات پیانیست ITRI Dual Arm Robot System در دنیای واقعی

شماری از ربات‌هایی که طی سال‌های اخیر به‌نمایش گذاشته شده‌اند صرفا یک بازو برای انجام کارهایی نظیر برداشتن وسایل دارند؛ بااین‌حال آنچه گفتیم درباره‌ی ربات ITRI Dual Arm Robot System صدق نمی‌‌کند. این ربات به‌لطف بهره‌مند از دو دستی که همچون دست انسان به‌نظر می‌رسند توانایی پیانو زدن دارد و حتی می‌تواند نوشیدنی را در لیوان بریزد. طراحی ظاهری این ربات نیز در نوع خود جالب است.

Moorebot Scout

ربات Moorebot Scout در کف دست

Moorebot Scout ربات جالبی در ابعاد کف دست است که ۱۷۹ دلار قیمت دارد و به‌صورت خودکار در خانه‌ی شما به‌حرکت درمی‌آید. این ربات دارای چرخ‌های آف‌رود است تا بتواند به‌سادگی در بخش‌های مختلف خانه روی انواع سطوح جابه‌جا شود. Moorebot Scout به‌غیر از نظارت روی خانه ازطریق دوربین 1080p خود، فعلا کارهای چندان زیادی انجام نمی‌دهد؛ اما می‌توان آن را برای یادگیری مبتنی‌بر STEM برنامه‌ریزی کرد. 

John Deere X Series

کمباین John Deere X Series در بیرون در عصر آسمان ابری

محصول بعدی که در نمایشگاه CES 2021 معرفی شد، بیشتر از اینکه در دسته‌ی ربات‌ها قرار بگیرد، کمباینی محسوب می‌شود که سیستم کروز کنترل (Cruise Control) بسیار پیشرفته‌ای دارد. کمباین مدرن John Deere X Series روی مخزن‌های خود به دوربین‌هایی بزرگ مجهز است، از فناوری بینایی رایانه‌ای (Computer Vision) بهره می‌برد، به‌صورت خودکار به‌حرکت درمی‌آید و زمانی‌که در زمین‌های کشاورزی مشغول انجام کار باشد، می‌تواند با دیگر کمباین‌های شبیه به خود ارتباط برقرار کند. 

موفلین / Moflin حیوان خانگی هوش مصنوعی در دست

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین ربات‌های نمایشگاه CES 2021،‌ موفلین (Moflin) نام دارد که رباتی شبیه به حیوانات خانگی است. این ربات از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و توانایی ابراز احساسات دارد. شرکت تولیدکننده‌ی موفلین می‌گوید این ربات در گذر زمان همچون حیوانات واقعی نکامل پیدا می‌کند و انواع حالت‌ها نظیر هیجان‌زدگی و آرامش و حالت عادی را از خود بروز می‌دهد.

موفلین به‌حدی هوشمند است که می‌تواند افرادی را که در حال تعامل با او هستند از یکدیگر تشخیص دهد و ازطریق صداها و حرکات، به‌شکلی متفاوت به هر کدام از ان‌ها واکنش نشان دهد. 

موفلین برای شارژ شدن، درون محفظه‌ای خاص قرار می‌گیرد. در زمانی‌که موفلین درون محفظه‌ی موردبحث باشد برخی حرکات و صداهای آرام بروز می‌دهد تا فکر کنید که همچون حیوانی خانگی خوابیده است. موفلین به میکروفون نیز مجهز است تا بتواند صدای شما را بشنود. 

Daesung Hive Controller

ربات پرورش زنبور Daesung Hive Controller در محیط روباز

زنبورهای عسل در دنیای امروز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و در همین راستا اتحادیه‌ی اروپا آفت‌کش‌های زنبور عسل را ممنوع کرده است. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد یک شرکت کره‌ای حوزه‌ی فناوری در تلاش است با بهره‌گیری از ربات‌ها، مشغول پرورش زنبور عسل شود. ربات Hive Controller که در نمایشگاه CES 2021 به‌نمایش گذاشته شد فرایند تولید عسل را بسیار سریع‌تر و ساده‌تر از قبل می‌کند. 

Petit Qoobo

ربات Petit Qoobo روی مبل

یکی دیگر از ربات‌های دوست‌داشتنی نمایشگاه CES امسال، Petit Qoobo بود. Petit Qoobo اساسا همچون ترکیبی از شخصیت‌های خیالی Totoro و Cat Bus به‌نظر می‌رسد. Petit Qoobo کوسنی خزدار با طراحی دوست‌داشتنی است که دم دارد. Petit Qoobo برادر کوچک‌تر Qoobo محسوب می‌شود که سال گذشته معرفی شده بود.

جاروبرقی رباتیک Roborock S7 در CES 2021 معرفی شد

ربات‌ها در قالب جاروبرقی‌های رباتیک مزایای فراوانی به‌ما ارائه می‌دهند و در سال‌های گذشته این نوع جاروبرقی‌ها که به‌صورت خودکار خانه را تمیز می‌کنند، میزبان بهبودهای متنوعی شده‌اند. جاروبرقی رباتیک Roborock S7 در حال حاضر قوی‌ترین جاروبرقی سری روبوراک است و یکی از سریع‌ترین سیستم‌های تیمزکننده‌ی دنیا را دارد.

جاروبرقی رباتیک Roborock S7 مجهز به فناوری جدیدی برپایه‌ی VibraRise است. این ربات قدرت مکش بیشتری نسبت‌به نسل قبل دارد و با استفاده از باتری ۵،۲۰۰ میلی‌آمپرساعتی حداکثر سه ساعت مداوم خانه را تمیز می‌کند.

ربات های نمایشگاه CES 2021 ؛ Bot Handy و JetBot و Roborock S7 و موارد دیگر + ام پی کامپیوتر

ربات های نمایشگاه CES 2021 ؛ Bot Handy و JetBot و Roborock S7 و موارد دیگر + ام پی کامپیوتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *